“ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ VE KÜMELENME” KONULU BİLGİLENDİRME VE YÖNLENDİRME ÇALIŞTAYI BORSAMIZDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 
10.05.2019
766 Okunma

 

 

Türkiye-Avrupa Birliği İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı” kapsamında düzenlediğimiz “Üniversite-Sanayi İşbirliği ve Kümelenme” konulu bilgilendirme ve yönlendirme çalıştayımız 10.05.2019 tarihinde borsamızda gerçekleştirildi. 

 

Çalıştaya Ordu Valisi Sayın Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler, Altınordu Belediye Başkanı Sayın Aşkın Tören, kurum ve kuruluş temsilcileri ile KOBİ temsilcileri katıldı.

 

Çalıştayda açılış konuşması yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Ziver Kahraman şunları söyledi;

 

 

 

 

Sizleri, kurumum, meclis üyesi arkadaşlarım ve şahsım adına saygıyla selamlıyorum.

Değerli katılımcılar!

Dünya, teknoloji sayesinde fikrî ve fiziki anlamda hızla değişirken, artık taraflar birbirlerine çok daha hızlı erişmektedir. Klişe tabirle “Dünya artık küçük bir köy hâline dönüşmüştür.” Artık mesafelerin önemi kalmamaktadır. Mal ve hizmetlerin kalite kriterlerinden biri de “Hızlı erişim” olmuştur. Bir mal ve hizmete ne kadar hızlı erişirseniz memnuniyetiniz de o oranda yüksek olurken, “Kaliteli” olarak nitelendirme eğiliminiz de artar.

Artık üretim süreci geleneksel kalıplardan sıyrılmaktadır. Aynılar aynı coğrafi mekânlarda bir araya gelmeyi tercih etmektedir artık. Bu “Tercih” bir anlamda, üretimin ve ticarete yön veren ekonomik hayatın gerekliliğindendir. Değişen ve gelişen şartlar, etkin ve adil, yok edici değil birbirini yaşatan akılcı rekabeti desteklemektedir. Taraflar, rakiplerine kendilerini kapamak yerine onlarla bir araya gelerek, aleniyet içerisinde rekabet ederek kazanmakta ve büyüyebilmektedir.

Aynı iş kolundaki üreticilerin ve onları destekleyenlerin bir araya gelmesi şeklindeki yaklaşım “Kümelenme” nin en kısa ve yalın tanımıdır.

Çok değerli hocamız tarafından konunun detayına birazdan girilecek olup; ben kısaca kümelenmenin sağladığı, sağlayacağı avantajların önemli birkaç tanesine değinmek istiyorum.

  • Firmaların ve destekçilerinin, bir arada bulunarak rekabet etmeleri, kümelenme içindeki firmalara maliyet avantajı kazandıracaktır.

 

  • Ölçek ekonomisi anlamını bulacak, optimal ölçekte yatırım ve üretim söz konusu olacaktır.

 

  • Kalite ve verim anlam kazanarak, kaliteli ve yüksek verimli üretim süreci başlayacaktır. İş gücü ve istihdama katkı sağlanacaktır.

 

  • İhracat ve yeni şatış teknikleri gelişecek, firmaların rekabet gücü artacaktır.

 

  • Teknolojik yenilikler hemen karşılık bulacak ve rağbet görecektir.

 

  • Yerel ve global rekabetin kuralları içselleştirilip, oyun, kuralına göre oynanacaktır.

 

  • Ar-Ge ve Ür-Ge’nin önemi artacak, kaynakların etkin ve verimli kullanılması tesis edilecektir.

 

  • Tüm bunlar ekonomik büyümeyi, ekonomik büyüme de topyekûn kalkınmayı sağlayacaktır.

Biz, Ordu Ticaret Borsası olarak, üretim ve pazarlama sürecinde büyüme ve kalkınma hamlelerine olumlu katkısı sağlayacak her projenin içinde olmaya, her projeden haberdar olmaya büyük önem veriyoruz.

Üniversite-Sanayi İşbirliğine önem verirken bu ilişki ağında ilk ya da tüm hamleleri üniversiteden beklemek gibi bir gafletin içinde de değiliz. Üniversiteler bilim üreten merkezlerdir ve bize düşen; üniversiteler tarafından üretilen bilimsel çıktıları talep edip ekonomik hayata uygulamaktır.

 “Talebi olmayana hizmet vermek”  gibi bir aksiyon almıyorlar diye üniversiteleri sorumlu ya da yetersiz görmek doğru bir bakış açısı değildir.

Ordu Üniversitesi ile birçok proje yürüttük ve hâlâ da yürütmeye devam ediyoruz. Kümelenme modeli için de, bilimsel yaklaşımlardan faydalanmak üzere üniversitelerimizden, onların bilgi birikiminden istifade edeceğiz.

Üniversite-Sanayi İşbirliği’nin lokomotifi, sanayi sektörünün ortaya koyacağı taleptir. İşte bu türden çalıştaylarla sanayi sektörü bir anlamda ihtiyaç tespiti ve analizi yaparak, talep yöntemlerini de öğrenmektedir.

Ben, sözlerime burada son verirken, çok önemsediğimiz çalıştayımızın kentimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyor, hepinize saygılar sunuyorum.