ÖRNEK FINDIK BAHÇESİ AÇILIŞI YAPILDI

 
02.10.2018
825 Okunma

 

Borsamız tarafından yürütülen, Ordu Valiliği, Ordu Üniversitesi, Altınordu Ziraat Odası, İtalya TUSCIA Üniversitesi ve İspanyol IRTA ‘nın ortak olduğu “Fındık Üretiminde Geleneksel ve Modern Uygulamaların İncelenmesi” başlıklı ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen 2 yıl süreli projenin kapanışı 28 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirildi.

 

Projenin çıktılarından biri olan “Örnek Fındık Bahçe” Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman ve Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı ile fakülte öğretim görevlilerin katılımıyla 01.10.2018 tarihinde açıldı.

 

Borsamız Başkanı Ziver Kahraman ; “ Uyguladığımız projemin en önemli çıktılarından biri bu bahçedir. Biz, bu bahçede, fındık üretimini geleneksel üretim alışkanlığından kurtarmanın mümkün olduğunu göstereceğiz. Fındık üretiminde endüstriyel ve modern yöntemlerin tamamını prototip niteliğinde olan bu bahçede uygulama imkanı yaratacağız. “ dedi.

 

“Uyguladığımız projenin kapanışını yapmış olsak da, bu bahçe ile esas hedefimiz olan; verimlilik ve kalite artışı hususunda yıllara sari hedef ve vizyon ortaya koymuş bulunmaktayız. Bundan sonra hayata geçireceğimiz diğer projelerle örnek bahçemiz modern çapta büyüyecek ve artık bir model halini alacaktır.” diyen Ziver Kahraman “ Çok kazanmak istiyorsak çok satmak zorundayız. Çok satmak için de çok ve kaliteli üretmek zorundayız. Biz, ezber bozacağız. Ezber bozmalıyız. Çok ve kaliteli üretip, çok satarak çok kazanmalıyız.” dedi.

 

Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesi arkasında bulunan Örnek Bahçe, 5 dönümlük eğimli bir arazi üzerine, teraslama yöntemi ve tek dal usulüyle oluşturulmuştur. Örnek Bahçe olmasının yanında iyi bir uygulama alanı da olan bahçe, ekonomik anlamda ürün verecek çağa geldiğinde, fındık dikimi yönünde yepyeni bir model ortaya çıkartacaktır.

 

Ordu Ticaret Borsası, kurumsal yapısını güçlendiren , kentine ve ülkesine değer katan projeler üretmeye devam ediyor...

 
5b0f47a6-cd4a-4931-ab99-a282b4e39478