"KOBİ’LERE ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI VE FON YÖNETİMİ” KONULU EĞİTİM PROJEMİZ 22 TEMMUZ 2019 TARİHİNDE BAŞLAMIŞTIR

 
22.07.2019
209 Okunma
 
 
 
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) “Teknik Destek Programı” kapsamında desteklenen ve borsamız tarafından yürütülen “KOBİ’lere Alternatif Finansman Kaynakları ve Fon Yönetimi” konulu eğitim projesi 22 Temmuz 2019 tarihinde başlamış olup 25 Temmuz 2019 tarihinde sona erecektir.
 
Projenin ilk gün ki açılış bölümüne Ordu Vali Yardımcısı Sayın Ekrem Ballı, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Celal Tezcan ve Altınordu İlçe Belediye Başkan Yardımcısı İsa Hitaloğlu da katıldılar.
 
Açılış konuşması yapan Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ziver Kahraman şunları söyledi:

 

Tüm dünyada ve ülkemizde ekonomik hayatın en önemli unsuru KOBİ’lerdir. KOBİ’ler bir ekonomimin kılcal damarları niteliğinde olup; mal ve hizmet üretiminde yaratılan katma değerin esas kahramanlarıdır.

 

KOBİ’nin en temel nitelikleri;

 

  • Yıllık 250 kişi ve daha az işçi istihdam etmek.
  • Yıllık cirosu 250 milyon lirayı aşmayan mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler olmasıdır.

 

Bu en temel kriterler dikkate alındığında bile KOBİ’lerin ekonomideki yoğunluğu ve önemi kolayca anlaşılacaktır.

 

Finansman, kişiler, KOBİ’ler ve yatırımcılar için önemli bir enstrümandır. Finansmana erişim kadar finansmanın etkin ve amaca uygun kullanılması ve dahi alternatif finansman kaynaklar bulunması ve bulunan fonların yönetimi de kendi başına bir sektördür.

 

 

Üretimin, yüksek katma değerli ürün elde etmenin temelinde güçlü finansal yapıya sahip yatırımlar vardır. Yatırım sermaye birikimi demektir ve sermaye birikiminin sağlanması, riskten arındırılması alternatif finansman kaynaklarının tespit ve tesisiyle mümkündür. Finansal fonlar ve fon yönetimini bir finansal bilim olarak algılamak gerekir.

 

Nakit paranın, milli para veya döviz cinsinden bankalara yatırılıp da mevduat faizinden ya da diğer fon avantajlarından yaralanmayı ve üretim sürecine katmamayı “Fon Yönetimi” şeklinde algılamamak gerekir. İşte düzenleyeceğimiz bu eğitimle finans sektörü ve fon yönetimine dair doğru, geniş açılı bir farkındalık ortaya koymayı hedefliyoruz.

 

DOKA’ya sağladıkları katkıdan dolayı teşekkür ediyor, sözü işin erbabına bırakıyorum.”